niedziela, 14 października 2012

Wyższe Ja cz. I



Wyższe Ja cz. I


Najlepiej moim zdaniem proces wchodzenia w trwały kontakt z Wyższym Ja (choć można to nazwać procesem uzyskiwania tej zdolnoœci) opisał Carl Gustaw Jung w swoich pracach. Nazwał on ten proces indywidualizacjš. Polega on na stopniowym przyswajaniu treœci nieœwiadomych przez œwiadomoœć, w procesie tym œwiadomoœć zmuszona zostaje do zintegrowania pewnych archetypowych treœci, z których ostatniš jest Archetyp JaŸni, reprezentuje on Wyższe Ja, czy pełnię osobowoœci. 

Każdy archetyp jest niewyrażalny, jak nazwa wskazuje sš to pra-wzory, stojš ponad sferš symboli, również symboli językowych, poznać je możemy po ich przejawieniach. Jednak sš obdarzone ogromna energia psychiczna, wiec doœwiadczanie ich powoduje zmiany naszej uwagi, "zalewajš" one nasza œwiadomoœć ogromem treœci. Jeœli treœci te sš odrzucane, nasza uwaga i œwiadomoœć ulega zawężeniu, o ile przyjmuje poszerzeniu. A nasza uwaga możemy kierować...
Treœci nieœwiadome, wypływajš w snach, aktywnej wizualizacji (np. wędrówka szamańska), a najczęœciej można je dostrzec w życiu codziennym. Pierwsza zasada Huny - IKE - Œwiat jest taki, jaki myœlisz, że jest - mówi o tym, œwiat zewnętrzny jest odbiciem (lub jak kto woli tworem) naszego wnętrza. Częœci œwiadomej i nieœwiadomej.
Stad uważnoœć, obecnoœć w życiu jest jednš z praktyk (i jednoczeœnie skutkiem) doskonalenia kontaktu z Wyższym Ja. Spróbowałem rady dotyczšce tego podejœcia przypisać do siedmiu zasad Huny:

IKE - BšdŸ œwiadom, obserwuj siebie i otoczenie. Staraj się rozszerzyć swojš percepcję doœwiadczajšc też energii w sytuacji, znaczenia jej elementów i jednoœci z energiš i sytuacjš.
KALA - Nie izoluj się, nie napinaj, odpręż się to sprzyja otwarciu na siebie i to co cię otacza.
MAKIA - BšdŸ skupiony, na tym co się dzieje. Pozwól swojej energii być w tym doœwiadczeniu.
MANAWA - BšdŸ obecny w tym momencie.
ALOHA - bšdŸ szczęœliwy z tym co się dzieje, łatwiej się rozluŸnisz. Dziel się swoja energia: uważnoœciš i oddechem z chwilš obecna.
MANA - BšdŸ œwiadom "ważnoœci" doœwiadczeń. Zazwyczaj jesteœmy bardziej obecni w tym, co dla nas ważne.
PONO - Praktykuj, praktykuj, a kiedy zapominasz o tym, po prostu do tego wracaj.

Co może w tym pomoc?
- Medytacja (chodzi mi o szczególnš jej formę oparta na uważnoœci), przeznacz sobie trochę czasu (choćby 10 min dzienni) na formalna jej praktykę, mowie formalna, bo obecnoœć w chwili teraŸniejszej tez jest jedna z jej form. Po prostu usišdŸ sobie wygodnie, rozluŸnij się, zacznij od skupienia umysłu(pomoc może obserwacja lub liczenie oddechów lub jakaœ mantra) następnie przejdŸ tylko do obserwacji, kiedy jakieœ doœwiadczenie cię pochłonie; podšżysz za nim, wróć po prostu do obserwacji. Jest dużo całkiem niezłej lektury poœwieconej tej medytacji.

- Nalu, tak jak to opisał Serge King w "Szamanie miejskim", po prostu chodzi o utrzymywanie skupienia typu nalu (w dużym przybliżeniu nalu to "bezwysiłkowe" skupienie na czymœ połšczone z pozytywnymi oczekiwaniami) odnoœnie każdego doœwiadczenia wewnętrznego czy zewnętrznego.

- Wędrówka szamańska, jest ćwiczenie obecnoœci odbywanym w wewnętrznej wizji.

- Szeroko rozumiane oczyszczanie,
fizyczne: relaks, masaż-pozbywanie się napiec fizycznych, pomaga być rozluŸnionym w każdej chwili, emocjonalne: oczyszczenie relacji, wybaczanie i zadoœćuczynienie,
zwiększanie poczucia bezpieczeństwa itp. powoduje, że nie zamykamy się na zewnętrzne doœwiadczenia,
mentalne: zmiana przekonań odnoœnie sytuacji (tych "negatywnych"), powoduje zmianę reakcji emocjonalnych i fizycznych, jak również zmniejszenie "gonitwy myœli" w życiu codziennym.

- Ćwiczenia "szczególnego postrzegania" i zmiany kształtu, zmuszajš nas do bycia uważnym i uczš kontroli własnej percepcji:

- traktuj œwiat wokół siebie jako sen, Serge Kingo opisał to ćwiczenie w "Szamanie miejskim". Możesz w to włšczyć doœwiadczanie symboliki tego snu. Spróbuj "rozumieć", co przedstawiajš poszczególne elementy tego snu.

- spróbuj postrzegać w kategoriach drugiego poziomu, doœwiadczać wszystkiego wnętrzem jako energię, włšczajšc w to swoja aurę i starajšc się utrzymać œwiadomoœć poszerzonš na cale swoje pole energetyczne.

- doœwiadczaj i postrzegaj siebie i innych, jako istoty bezgłowe.
- doœwiadczaj i postrzegaj siebie i innych, jako głowy unoszšca się w powietrzu.
- doœwiadczaj i postrzegaj siebie i innych, jako szkielety.
- doœwiadczaj i postrzegaj siebie i innych, jako symbole WJa: kule œwiatła, lub œwietliste gwiazdy czy postacie Jezusa, Buddę etc. Możesz tez odgrywać rolę Zwierzęcia Mocy, i postrzegać innych w postaci Zwierzšt Mocy (nie zwierzšt, ale Zwierzšt Mocy, chodzi tutaj o postrzeganie silnych ich stron, a nie negatywnych).

Powyższe cztery ćwiczenia sš całkiem zabawne i zmieniajš nasze zachowania i stosunek, poprzez zmianę naszego wyobrażenia o sobie, ostatnie dodatkowo jest bezpoœrednio skierowane na doœwiadczanie WJa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz